Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Bez Jacka

W ramach projektu "Trzeźwienie przez kulturę" w niedzielę, 31 maja, w kościele św. Wojciecha w Morzysławiu wystąpił zespół BEZ JACKA. Koncert, z racji bliskości święta, dedykowany został wszystkim matkom.
 


Fot. Mirosław Jurgielewicz


Fot. Mirosław Jurgielewicz

Zespół Bez JACKA powstał w 1983 roku, choć jego początki to wczesne lata siedemdziesiąte. Wtedy to powstaje w Kielcach, a właściwie w Chęcinach, zespół KANT w składzie: Zbigniew Stefański, Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek (chociaż bracia muzykowali dużo wcześniej). Pod opiekę bierze ich klub "Merkury" w Kielcach. Zespół niedługo po powstaniu wygrywa eliminacje regionalne, potem wojewódzkie konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej W 1978 roku zespół wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Toruniu, uczestniczył w programach telewizyjnych: u prof. Aleksandra Bardiniego, wielokrotnie grał na Festiwalu Rodzin Muzykujących we Wrocławiu.
 
Pod koniec lat siedemdziesiątych koleje losu sprawiają, że dwaj bracia Jasiu i Jacek wracają do rodzinnego Gdańska, a Zbyszek zostaje na kielecczyźnie. Od tego okresu muzykują i występują jako Bracia Stefańscy. 9 sierpnia 1983 roku ginie, pobity "przez nieznanych sprawców" najmłodszy brat Jacek Stefański (jest na helsińskiej liście ofiar Stanu Wojennego). "I tu wydawało nam się, że to już koniec... Ale nie mogliśmy chodzić po ulicach i krzyczeć, że zabili nam: brata, męża, ojca, przyjaciela - jedyne co mogliśmy, żeby uczcić Jego Pamięć to nadal grać - chociaż już bez Jacka" - mówi członek zespołu. Jesienią, za namową grupy przyjaciół i ludzi, Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław "Horacy" Chrząstek postanowili wspólnie grać. Potem dołączył do nich Krzysztof "Lumbago" Górski. Ludzie zaczęli na zespół mówić Bez Jacka... i tak już zostało. Zespół z Krainy Łagodności, wykonuje z ogromnym powodzeniem poezję śpiewaną, piosenkę literacką i jest wymieniany jednym tchem ze Starym Dobrym Małżeństwem, Naszą Basią kochaną czy Wolną Grupą Bukowiną. Konińska publiczność, po raz pierwszy, będzie mogła usłyszeć najpiękniejsze utwory z repertuaru grupy. Organizatorami projektu są tygodnik Adalbertus oraz Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości. Projekt jest realizowany dzięki współfinansowaniu proboszcza, ks. dr Józefa Wysockiego i prezydenta Konina, przy współpracy z KDK.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2