Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Próba do „Męczenników” Grzegorza Jarzyny

Po raz pierwszy na deskach  CKiS DK – „Oskard” gościł TR Warszawa. Widzowie mieli okazję oglądać najnowsze dzieło jednego z najważniejszych współczesnych polskich reżyserów teatralnych – Grzegorza Jarzyny, mowa o spektaklu „Męczennicy”. Reporter portalu kulturalnykonin.pl, Zdzisław Siwik, przyglądał się próbie generalnej, która odbywała się dopołudnia i była otwarta dla mediów (15 października br.).


Fot. Zdzisław Siwik

Wydarzenie poprzedziły warsztaty teatralne w II Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego z udziałem Grzegorza Jarzyny, jednego z najwybitniejszych twórców teatru współczesnego w kraju. Jego pojawienie się w świecie teatru zrewolucjonizowało go totalnie. Jarzyna jest absolwentem wydziału filozofii UJ i reżyserii krakowskiej PWST. Od 1998 roku dyrektorem Artystycznym TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), innowacyjnej, eksperymentalnej i awangardowej sceny, która dokonuje przewrotu w myśleniu o teatrze i sztuce nowoczesnej.

TR Warszawa  gościł w Koninie po raz pierwszy. Jego misją jest tworzenie nowego, wyrażającego współczesność języka teatralnego, nowatorskich form artystycznego wyrazu i innowacyjnych technik aktorskich, reżyserskich i dramaturgicznych. Celem artystów związanych z teatrem jest poszerzanie przestrzeni dialogu społecznego poprzez poruszanie tematów tabu i prezentowanie różnorodnych, przełamujących stereotypy punktów widzenia i interpretacji rzeczywistości. Edukacja artystyczna i likwidowanie barier dostępu do sztuki różnych grup społecznych.

Przedsięwzięcie, którego częścią była prezentacja spektaklu „Męczennicy” realizowane było w ramach projektu Teatr Polska - Jedziemy z Teatrem do Konina. Widowisko podejmuje próbę analizy mechanizmów fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka?

W spektaklu „Męczennicy” w reżyserii Grzegorza Jarzyny zagrali m.in.: Roma Gąsiorowska, Sandra Korzeniak, Justyna Wasilewska, Cezary Kosiński i Dawid Ogrodnik.


Fot. Zdzisław Siwik

 
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2