Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Debiuty 2015. Przegląd filmów z Bartkiem Topą

Gościem specjalnym 25. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie był Bartłomiej Topa. Aktor, do którego należał ostatni rok w polskim filmie, spotkał się widzami Kina Studyjnego CENTRUM. W programie jubileuszowego wydarzenia znajdą się 4 debiutanckie obrazy, w których zagrał role. Zainaugurował je pokaz specjalny filmu Krzysztofa Łukaszewicza – „Karbala”, który stał się jednym z wątków tej rozmowy.


Fot. Marcin Oliński

Sukces tej produkcji, jak podkreślał Andrzej Moś, należy nie tylko do aktorów, ale i do pionu scenograficznego i operatorskiego. – Część zdjęć powstała na warszawskim Żeraniu – informował Bartek Topa. – Dalekie plany, krajobrazy zostały zrealizowane w Jordanii. Wielka w tym zasługa Marka Warszewskiego, że plenery i zdjęcia wykonane w scenografii nie różnią się od siebie (zdjęcia do „Karbali” wykonał Arkadiusz Tomiak – przyp. red.), choć trzeba przyznać, że pomysł zdawał się być karkołomny. Sceny na Żeraniu kręciliśmy na przełomie lipca i sierpnia, w 30-stopniowym upale. Pot, kurz, słońce – to wszystko było prawdziwe. Początkowo zdjęcia miały być realizowane w Egipcie, Maroku lub Kurdystanie. Ostatecznie wybrano Jordanię jako jedno z najbezpieczniejszych państw w tym regionie. Na początku zdawało się, że mieszkańcy dzielnicy palestyńskiej chcą współpracować. Przebraliśmy ich w kostiumy. Jest taka scena w „Karbali”, kiedy miejscowi obrzucają nas kamieniami i niestety – przerodziło się to w sytuacje niebezpieczne dla ekipy filmowej. Topa mówił sporo o sytuacji żołnierzy, którzy uczestniczyli w tej misji i którzy byli konsultantami na planie. – Przylgnęła do nich etykieta wojsk okupacyjnych, chociaż byli tam z misją stabilizacyjną i do dyspozycji mieli sprzęt, który służyły do działań rolniczych czy do odśnieżania. Przygotowując się do tej roli uznałem, że warto wypowiedzieć się na temat, co spotkało tam naszych żołnierzy, którzy zostali pozbawieni wsparcia, stracili kontakt z bazą, etc., a ich sytuacja była w rzeczywistości skutkiem decyzji podjętych przez polityków i najwyższe władze wojskowe. 

W filmie „Karbala” zostały przedstawione wydarzenia, które miały miejsce podczas buntu szyitów. Cała misja trwała 3 miesiące, linia fabularna skupia się jedynie na 3 dniach i nocach obrony ratusza przez 80 żołnierzy polskich i bułgarskich. Widzowie konińskich DEBIUTÓW zobaczyli Bartłomieja Topę także w innych debiutanckich produkcjach. Mowa o fabułach: „Polskie gówno”, „Kebab i Horoskop”i „Król życia”.


Fot. Marcin Oliński

 
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2