Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Rock z Mikołajem

Najpierw trochę rywalizacji, potem zajęcia warsztatowe, wreszcie na koniec porządne rockowe granie. To Rock z Mikołajem, impreza z już 16-letnim stażem, która odbyła się 9-10 grudnia 2011 r. Jej organizatorem był Koniński Dom Kultury. Tegoroczny Rock z Mikołajem miał, obok koncertu TSA, jeszcze trzy odsłony.

     Pierwszego dnia uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Konina spotkali się z zespołem „Na Ostatnią Chwilę”, realizującym projekt profilaktyczny, związany z przeciwdziałaniem uzależnieniom od alkoholu i narkotyków. Uczniowie uczestniczyli w eksperymentach, prowadzonych przez frontmena grupy, Andrzeja Piaseckiego, wcześniej pracującego w szpitalach jako terapeuta uzależnień. Zajęcia prowadzone w formie gier i zabaw pokazywały, jak zachowuje się i jakie problemy może mieć człowiek pijący alkohol.


foto: Marcin Oliński

      Robert Glapa, organizator „Rocka z Mikołajem” jest przekonany, że „akcja profilaktyki okazała się znakomitym pomysłem, dlatego będziemy w to „szli”. Na dodatek okazało się, że akcja została ciepło przyjęta. Oto co po tych „zajęciach” napisali uczniowie II Liceum: „Przesłanie koncertu było bardzo celne zapewne dla wielu z nas, przestrzegało nas przed tym, co może nas spotkać. Chociaż moim zdaniem powinno być zdecydowanie więcej muzyki”; „Śmieszne zadania, które mogły nas wiele nauczyć”; „Dobrze zorganizowany koncert. Bardzo pouczający. Ciekawy repertuar. Refleksyjny”; „To było niesamowite. Bardzo mi się podobało. Szkoda, że mało grali, ale wykład był świetny, trochę wstrząsający. Chciałbym znów uczestniczyć w takim wykładzie”; „Było świetnie, tylko troszkę mało piosenek rockowych, jak na koncert przystało”; „To było fajne i ciekawe, ale trochę drastyczne, ale i tak świetnie. Niestety jedynym minusem była mała ilość piosenek”; „Bardzo mi się podobało. Uważam, że Dom Kultury powinien organizować więcej takich imprez”.

      Tego samego dnia po południu odbył się konkurs kapel zaczynających rockowe granie, czyli II Konińska Liga Muzyczna. Udział wzięły w niej kapele z Konina, Skulska, Kleczewa i Wrocławia. Ligę wygrała grupa „Przeciwziemia” z Wrocławia. Ich wygrana nie była przypadkowa. To zespół, który wie, co chce osiągnąć, jaką grać muzykę, ma już swoje brzmienie. Sam siebie lokuje w nurcie rocka alternatywnego. Nagrodą dla zespołu z Wrocławia była, poza występem przed rockmenami z TSA, sesja nagraniowa w poznańskim studio CRS, ufundowana przez KDK i Młodzieżową Radę Miasta Konina. Jurorzy dodatkowo wyróżnili także koniński zespół „Baraka”, poruszający się w klimatach reggae.

      - Jestem zadowolony, ale nie bardzo – sumował Ligę Robert Glapa. – Przypuszczałem, że więcej zespołów weźmie udział w konkursie, zwłaszcza, że wiele się zgłosiło, a potem w ostatniej chwili rezygnowały. Miałem nawet, tuż przed rozpoczęciem rockowiska, wątpliwość, czy w ogóle warto tę Ligę organizować. Ale gdy zobaczyliśmy wrocławską grupę „Przeciwziemia”, doszliśmy do wniosku, że trzeba otworzyć się na kraj. Nawet jeśli tytuł: Konińska Liga Muzyczna, zostanie, to powinna być o zasięgu ogólnopolskim. Naturalnie, z innymi ramami organizacyjnymi, innymi nagrodami. Kto wie, czy tak się nie stanie, zwłaszcza, że możemy liczyć na wsparcie i znakomitą współpracę z portalem muzycznym fabrykazepolow.pl

      Przedpołudnie drugiego dnia konińskiego rockowiska przeznaczone było na warsztaty muzyczne. Wzięło w nich udział kilkunastu gitarzystów w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami. Warsztaty poprowadził Piotr Łukaszewski z Gdańska, gitarzysta grupy „Na Ostatnią Chwilę”, przed laty grający w „IRA”: - Pokazałem pewne rzeczy „na skróty”, zupełnie inaczej niż w szkole, gdzie realizuje się program i żeby dojść do sedna, trzeba przebrnąć przez różne sprawy. Niekoniecznie najpotrzebniejsze. Sens warsztatów jest trochę inny. Cieszę się, bo wzięło w nich udział kilkanaście osób w bardzo różnym wieku, różnie przygotowanych i było fajnie.

     Dodajmy, że swoje warsztaty mieli też perkusiści. Poprowadził je Daniel Werner, perkusista „Na Ostatnią Chwilę”.
     Zdaniem Roberta Glapy: - Przebieg warsztatów daje nam, organizatorom, do myślenia. Po pierwsze – warsztaty powinny trwać choćby cały dzień, a nie dwie godziny. Po drugie – najlepiej byłoby, gdyby przerodziły się w roczny cykl, bo to są bardzo ważne zajęcia dla szczególnie najmłodszych muzyków. Fakt, że „gwiazda” poświęca im tyle czasu, że przyjeżdża, sugeruje rozwiązania, myśli razem z nimi i co najważniejsze – nie gwiazdorzy, to mobilizuje, dowartościowuje i daje takiego pozytywnego kopa. Gdyby udało się takie warsztaty zorganizować, być może Konińska Liga Muzyczna wyglądałaby bardziej… ligowo.
     A wieczorem to, na co czekali fani TSA. Zanim jednak muzycy TSA pojawili się na scenie, zaprezentowali się laureaci II Konińskiej Ligi Muzycznej, czyli zespół „Przeciwziemia” z Wrocławia. Po nich grupa „Na Ostatnią Chwilę”, dowodząca, że możliwe jest bycie rockmanem i bycie trzeźwym. Muzyków „Na Ostatnią Chwilę” wspierali członkowie TSA. Marek Piekarczyk apelował podczas koncertu, by przynajmniej ich fani byli wolni od narkotyków. Andrzej Nowak, gitarzysta, dodawał: - To tylko złudzenie, że otaczają cię kumple, że jest fajnie. Tak naprawdę na końcu zostajesz z tym wszystkim sam.
     A potem była już tylko muzyka. Klimaty Rocka z Mikołajem starali się oddać zdjęciami Marcin Oliński i Zdzisław Siwik.

foto: Zdzisław Siwik
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2