Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

"Misterium w Lądzie"

Misteria Męki Pańskiej przygotowywane przez salezjanów ojca Bosko mają za sobą długoletnią tradycję. Wystawiano je już w latach trzydziestych w gimnazjach i seminariach salezjanów w całej Polsce, zgodnie z ewangeliczną i edukacyjną misją Zgromadzenia.

Salezjanie w Lądzie nad Wartą w 1961 roku, pod naciskiem władz komunistycznych, aż na 18 lat zawiesili wystawianie tego spektaklu. W 1979 roku Misterium Męki Pańskiej wróciło do Lądu, znów przyciągając do małej, skromnej sali teatralnej kolejnych widzów.
Według bardzo szacunkowych wyliczeń,  w okresie powojennym spektakl obejrzało ponad 50      tysięcy widzów, znajdując  w nim wiele duchowych i religijnych przeżyć .
W Lądzie sięgnięto do teatralnej tradycji wykorzystując przedwojenne opracowanie  salezjanów: Franciszka Harazima – autora tekstu i Antoniego Chlondowskiego –  kompozytora, a kolejne pokolenia kleryków wcielały się z zaangażowaniem w postaci Chrystusa, Piłata, Judasza, Piotra.
Niestety, od dwóch lat, z powodu fatalnego stanu technicznego sali teatralnej, księża salezjanie w Lądzie ponownie zawiesili wystawianie Misterium.
Oczekując aż ten niezwykły spektakl  powróci na lądzką scenę,  przypominamy  film „Misterium w Ladzie”, zrealizowany i wyprodukowany przez Andrzeja Mosia w 1998 roku.Reżyseria i zdjęcia: Andrzej Moś
Współpraca: Waldemar Domski, Grzegorz Kaczorkiewicz, Marcin Nowicki, Krzysztof Dumka
Montaż: Jarosław Danielski
Postprodukcja: Studio Filmowe SEMAFOR
Produkcja: Andrzej Moś
Polska, 22'30"

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2