Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Zatrzymaj się

Pożegnanie Powstańca Warszawy

Przyjmuję cię w szeregi żołnierzy Armii Polskiej walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią* – te słowa roty przysięgi Kedywu Armii Krajowej mógł słyszeć w maju 1943 Jerzy Antoni Nawrotek, obywatel Konina, lekarz, a nade wszystko żołnierz walczącej w 1944 roku Warszawy. Jeszcze latem tego roku odbył podróż do stolicy, by wziąć udział w obchodach związanych z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Była ona Jego ostatnim spotkaniem z tym miastem i wspomnieniami. Jerzy Nawrotek odszedł 29 listopada 2014 po długiej chorobie. Miał 92. lata.

Czytaj więcej...

Maria Peszek. Życie bez pośpiechu

W nieustannym ruchu, kreatywna, ale i świetnie zorganizowana aktorka, wokalistka – Maria Peszek zaśpiewała w CKiS DK „Oskard” 8 marca 2013. Występując ze znakomitym zespołem, dała koncert, który potwierdził moc jej artystycznych wyborów, którymi podzieliła się z konińską publicznością. Wywiadu na temat swojej drogi, sensu uprawiania muzyki i odkryć na temat życia udzieliła redakcji portalu www.kulturalnykonin.pl. Publikujemy poniżej.

Czytaj więcej...

Kameduli z Sowiej Góry

350 lat temu w Puszczy Bieniszewskiej powstał erem. Zamieszkali w nim zakonnicy w białych habitach, którzy jak głosi legenda, w ciszy pustelni mieli modlić się za żyjących i zmarłych. Tak jest do dziś. Kameduli, bo o nich mowa, od trzech i pół wieku w klasztorze na Sowiej Górze modlą się w intencji ludzkości. W tym roku wraz z lokalną społecznością przygotowują się do obchodów jubileuszu powstania eremu w Bieniszewie.

Czytaj więcej...

Z Pawlickim wspomnienia o Błękitnych Ulicach

–  Zawsze pamięta o moim 13 grudniu – śmieje się Pawlicki na telefon od syna. Tomek, jego młodszy, mieszka z rodziną w Edynburgu. – Pyta mnie: „Mama Cię już puściła do stoczni?”. Szymon Pawlicki to legenda. Działacz niepodległościowy, opozycjonista. Drukarz. Doradca Wałęsy. A przede wszystkim znakomity aktor, któremu stan wojenny pokrzyżował zawodowe ścieżki. Aż do 1989 r. pracował jako cieśla. Dom w Ślesinie postawił w 3 miesiące. Śpieszno mu było do Unii, tej Europejskiej. Zastanawiające, ile człowiek potrafi znieść mając przy sobie taką żonę jak Barbara, po mężu Pawlicka. Dyskretna, wyrozumiała, troskliwa. Idealna dla niepokornego ducha, którego tylko ona potrafi przywołać do rozsądku. Dlaczego dotąd nikt nie postawił pomnika żonom i matkom stanu wojennego, Bóg raczy wiedzieć. Na szczęście, tak jak Pani Basia, pozwalają one swoim mężczyznom wspominać. Słowo jest najmocniejszym orężem.

Czytaj więcej...

Peszkowie w „Pojedynku"

Niedawno przygotowali nowy wspólny spektakl, który konińska publiczność nagrodziła brawami. W „Pojedynku", czarnej komedii kryminalnej według Anthony'ego Shaffera na deskach „Oskardu" wystąpili ojciec i syn. Aktorzy! Mowa o Janie i Błażeju Peszkach, którzy od lat współpracują na teatralnej scenie. Przy tej okazji o sztuce, rozterkach z nią związanych, ostrych spotkaniach, najczulszych i najtrudniejszych uczuciach - słowem o zawodzie aktorskim rozmawiała z nimi Izabela Bobrowska.

Czytaj więcej...

Dobre kino trafia do serca

Z Krzysztofem Majchrzakiem wybitnym polskim aktorem, odtwórcą między innymi roli Fryderyka w „Pornografii” według Gombrowicza, w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, a ostatnio przewodniczącym jury 58. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA im. Henryka Kluby rozmawia Izabela Bobrowska.

Czytaj więcej...

Z kulturą trzeba się liczyć

„Z kulturą trzeba się liczyć”. Tak twierdzi Wiesław Banach, jeden z autorów „Programu rozwoju kultury w Wielkopolsce na lata 2012 – 2020”. W. Banach nawiązuje do tezy wypracowanej przez uczestników dyskusji międzynarodowej, zorganizowanej przez Harvard University pod koniec poprzedniego tysiąclecia. Całość zebrana została w pracy L.E. Harrisona i S.P. Huntingtona „Kultura ma znaczenie. Jak wartości wpływają na rozwój społeczeństw?” Te wartości kulturowe to między innymi zaufanie, lojalność, solidarność, a także frustracja, resentymenty, apatia.

Czytaj więcej...

Leszka Długosza zwodzenie

„Żeby się skracał dystans pomiędzy mną a tobą” czyli spotkanie u św. Wojciecha

Czytaj więcej...

Lepsi od Goliny, gorsi od Krzymowa. Ile książek kupiła Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie kupiła w minionym roku 3453 książki. Zakup tylko 784 książek sfinansowano z pieniędzy przyznanych przez samorząd miasta i ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj więcej...

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2