Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Z kulturą trzeba się liczyć

„Z kulturą trzeba się liczyć”. Tak twierdzi Wiesław Banach, jeden z autorów „Programu rozwoju kultury w Wielkopolsce na lata 2012 – 2020”. W. Banach nawiązuje do tezy wypracowanej przez uczestników dyskusji międzynarodowej, zorganizowanej przez Harvard University pod koniec poprzedniego tysiąclecia. Całość zebrana została w pracy L.E. Harrisona i S.P. Huntingtona „Kultura ma znaczenie. Jak wartości wpływają na rozwój społeczeństw?” Te wartości kulturowe to między innymi zaufanie, lojalność, solidarność, a także frustracja, resentymenty, apatia.

„Program rozwoju kultury w Wielkopolsce”, opracowany na zlecenie samorządu województwa wielkopolskiego, daje szansę na zastanowienie się (zauważenie), gdzie my, koninianie i mieszkańcy subregionu konińskiego, pozycjonujemy się w strategii rozwoju województwa. Czy na przykład i nas dotyczy budowanie etosu Wielkopolanina? A może mamy jakąś swoją specyfikę, zauważaną w Poznaniu, wzmagającą lub przeciwdziałającą określaniu subregionu mianem Wielkopolski Wschodniej (mającym dość negatywną konotację)?

Problemów i pytań jest dużo. Znajdujemy je w „Programie…” (http://www.umww.pl/pub/uploaddocs/program-rozwoju-kultury.1327320918.pdf). Jak kultura zmienia życie, jaki wpływ na tę zmianę ma transfer kultury w metropolii poznańskiej a jaki kreatywność lokalna, kto z kim chce współpracować i powinien współdziałać, wreszcie – jak kultura jest finansowana i czy to w ogóle się… opłaci? A jeśli już rozmawiamy w kategorii „opłacalności”, to czy kultura ma zastąpić politykę społeczną? Czy słuszne jest rozdawnictwo dóbr kultury (przynajmniej ich pokaźnej części) „za darmo”? Komu kultura myli się z pijarem?

Zapraszamy do lektury i dyskusji; liczy na nią także samorząd województwa wielkopolskiego. Uczestnictwo w niej jest ważne, byśmy za chwilę nie powiedzieli, że coś za naszymi plecami uchwalono.

Koniński Dom Kultury z chęcią posłuży w tej debacie za pośrednika, publikując głosy, opinie, nadesłane na nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Może przy okazji stanie się to zarysem do sformułowania „programu rozwoju kultury w Koninie na lata 2012 – 2020”?

Andrzej Dusza
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2