Connect with us

Ciekawe miejsca

Jakie były początki MBP w Koninie i jakie wystawy czasowe są już zaplanowane

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej to ważny punkt na mapie Konina. Jej celem jest zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych oraz informacyjnych dla ogółu mieszkańców miasta i okolic. Przeczytaj o tym, jak bogata jest historia MBP Konin oraz jakie wystawy czasowe są już zaplanowane.

Historia MBP w Koninie

Początki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie sięgają 1 stycznia 1947 roku. Wtedy to powstała, Powiatowa Biblioteka Publiczna, dysponująca księgozbiorem około 3000 woluminów. Jej kierownikiem został nauczyciel i publicysta Ryszard Michalski. Od tamtej pory placówka stale rozwijała wypożyczalnię, czytelnię oraz oddział dla dzieci. Przeżyła też dwie przeprowadzki – w roku 1948 na ul. Ogrodową 9 oraz w roku 1951 na ul. Słupecką 2. Następowały także zmiany w kierownictwie obiektu.

Od roku 1954, biblioteka w Koninie przy ul. Słupeckiej została przemianowana na Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Kolejna relokacja placówki nastąpiła w roku 1973. Bibliotekę przeniesiono wtedy do XIX-wiecznego żydowskiego bet midrasz przy ul. Mickiewicza 2. W tym czasie znacznie zwiększył się zgromadzony księgozbiór – do roku 1974 liczył już ponad 107 tysięcy woluminów. 

W lokalu przy ul. Mickiewicza, placówka działała jako Wojewódzka Biblioteka Publiczna (1975-1999), a następnie Miejska Biblioteka Publiczna (od 1999 do końca 2004). Na początku 2005 roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie otworzyła podwoje w nowej siedzibie, przy ul. Dworcowej 13. Od 2019 roku dyrektorem MBP jest Damian Kruczkowski.

Ostatnia zmiana związana z MBP Konin datowana jest na 24 lutego 2021 roku. Wtedy to bibliotece nadano imię Zofii Urbanowskiej, polskiej publicystki i pisarki.

Wystawy czasowe w MBP w Koninie

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie stale rozwija swoją działalność edukacyjną i kulturalną. Sposobem na osiągnięcie celów określonych w statucie placówki, jest organizacja czasowych wystaw. Obecnie zaplanowano realizację następujących przedsięwzięć:

  • Wystawa „Chopin w MBP Konin”, otworzona z okazji 212. rocznicy urodzin Chopina. Można na niej zobaczyć cykl portretów kompozytora, namalowanych przez konińskiego malarza Kazimierza Białkowskiego. Przy tej okazji wystawiane są także portrety Melanii Bronikowskiej, Izabeli Chopin (młodszej siostry Fryderyka) oraz Geoge Sand
  • Wystawa „Poeci regionu konińskiego”, udostępniona z okazji Światowego Dnia Poezji. Biblioteka miejska Konin prezentuje odwiedzającym fragmenty twórczości miejscowych poetów, które zachęcają do zapoznania się z całym dorobkiem artystów regionu konińskiego
  • Wystawa „Władysław Broniewski (1997-1962) bez złudzeń” przybliża kontrowersyjną postać, która części społeczeństwa nadal pozostaje nieznana. MBP Konin przygotowała prezentację życia i twórczości wielkiego poety. Można ją oglądać w budynku placówki lub online na Facebooku biblioteki

Jak dojechać do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie?

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie im. Zofii Urbanowskiej mieści się przy ul. Dworcowej 13, naprzeciw Parku Miejskiego. Można tam łatwo dojechać samochodem, wykorzystując wskazówki lokalizacyjne z aplikacji Mapy Google. 

Biblioteka zadbała o ogólnodostępny parking od strony ul. Dworcowej. Co więcej, czytelnicy i odwiedzający mają do dyspozycji jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do budynku biblioteki można dostać się wejściem od strony ul. Dworcowej (bez barier architektonicznych) lub wejściem bocznym od ul. Sybiraków. Osoby z niepełnosprawnościami mogą wejść z psem asystującym.